Ziołolecznictwo - biodietcare.pl

Ziołolecznictwo

Ziołolecznictwo chińskie jest integralną częścią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Jest to jeden z najstarszych, nieprzerwanie praktykowanych oraz stale rozwijanych systemów medycznych na świecie, którego pisemna historia sięga ponad 2500 lat. W Chinach znajduje się on w głównym nurcie terapii obok akupunktury praz dietoterapii. Większość pacjentów jak i lekarzy traktuje ją jako główną a nie alternatywną metodę leczenia również w szpitalach.

Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) oferuje nam unikalny system charakteryzowania poszczególnych ziół co odróżnia ją od  ziołolecznictwa europejskiego.

Każda substancja (w praktyce klinicznej wykorzystywane są nie tylko rośliny ale też minerały oraz produkty odzwierzęce), oprócz swoich charakterystycznych właściwości, posiada swój smak (słodki, ostry, gorzki, słony, kwaśny), swoją termikę (zimne, ciepłe, neutralne i ich natężenie) oraz wnika do różnych narządów w naszym ciele. Substancje te zwykle nie posiadają tylko jednej właściwości ale ich kombinację temperaturowo – smakową.

Terapeuta zajmujący się ziołolecznictwem chińskim nie używa zwykle jednego zioła, jak zwykliśmy robić to stosując medycynę ludową, ale receptury, która posiada 4 do dwudziestu ziół. Połączone składniki mają za zadanie wzmacniać swoje działanie, zmniejszać ewentualne skutki uboczne, leczyć dolegliwości współwystępujące w patologii.  Spotykamy to tylko w klasycznych recepturach chińskich.

Można powiedzieć, że starożytne mieszanki ziołowe to inteligentne preparaty, które swoim działaniem obejmują całe spektrum dolegliwości, które dokuczają pacjentowi. Wszystko to sprawia, że terapia jest bardzo precyzyjna, adekwatna oraz, co najważniejsze, nie leczy tylko objawów ale głównie przyczynę choroby.

ziołolecznictwo

Czy będziesz musiał mieszać, odważać i parzyć zioła?

W Chinach najbardziej popularnym sposobem przygotowywania ziół jest robienie wywaru czyli mocnej herbatki, która musi być gotowana od 5 minut do godziny.  Forma ta spotyka się z oporem w krajach zachodnich i jest uważana za zbyt czasochłonną. W związku z tym zostały opracowane nowoczesne postacie wywarów ziołowych, które są bardziej do zaakceptowania w naszej kulturze.

Dwie najbardziej popularne formy receptur ziołowych, które stosuję w swojej praktyce to wyciągi w postaci tabletek tzw. formuły patentowe oraz sproszkowane wywary w formie pudru do rozpuszczania w gorącej wodzie. Puder ten wytwarzany jest z odparowanego wywaru, który uprzednio był przygotowywany w sposób tradycyjny.

Dlaczego używam ziół chińskich?

Podstawowy powód to to, że system ich charakteryzowania pozwala na precyzyjny dobór składników receptury zgodnie z występującym wzorcem chorobowym oraz narządami dotkniętymi patologią. System ten jest w tej chwili adoptowany do ziół występujących w Europie ale nie jest jeszcze dobrze ugruntowany zarówno w teorii jak i w praktyce.

Ponadto, jak wykazały badania naukowe zioła chińskie są skuteczniejsze niż europejskie. Pokazało to też moje doświadczenie. Materia Medica ziół chińskich opisuje zioła, których działanie jest tak specyficzne, że nie mają na razie swojego odpowiednika wśród ziół europejskich.

Ostatnią kwestią są przesłanki praktyczne, gdyż nie ma w Polsce dostępnych koncentratów z ziół europejskich. Powoduje zniechęcenie pacjentów, którzy muszą sami mieszać, odważać i przygotowywać wywary, często nie dysponując tak dużą ilością czasu.

Czy zioła chińskie są bezpieczne?

Chińskie zioła są bardzo bezpieczne, gdy przepisane są poprawnie przez odpowiednio przeszkolonego terapeutę. Przez tysiąclecia lekarze sporządzili szczegółowe informacje o ich właściwościach i kładli wielki nacisk na ochronę pacjenta. 

W czasie całej swojej edukacji jedną z rzeczy, które bardzo mnie ujęły jest to, że  Medycyna Chińska kładzie rzeczywisty nacisk na to aby terapia lecznicza nie miała skutków ubocznych . Dlatego np. do receptur, w których są zioła ciężkostrawne dodawane są te, które chronią żołądek, oraz ułatwiają trawienie. Do formuł ziołowych o gwałtownym działaniu dodawane są zioła, które to działanie moderują. Czyż to nie piękne?

Medycyna Chińska  jest system holistycznym obejmujący działaniem całego człowieka. Tu w rzeczywistości realizowana jest zasada – przede wszystkim nie szkodzić, o czym często zapomina medycyna zachodnia. Niekorzystne reakcje mogą występować po każdej postaci leku. W przypadku medycyny chińskiej są one jednak bardzo rzadkie. Mimo to musimy mieć jednak na uwadze, że zioła mogą działać na organizm tak silnie lub silniej niż leki chemiczne i powinny być stosowane z taką samą ostrożnością i szacunkiem, czyli nie na własną rękę.

W swojej praktyce stosuję wyłącznie ekologiczne, certyfikowane preparaty.
Share This