Jak radzić sobie z pierwszymi objawami bólu gardła u dziecka? - biodietcare.pl

Zacznijmy od pytania dlaczego dziecko może boleć gardło?

W Medycynie Chińskiej jest co najmniej 5 powodów tej dolegliwości. U dzieci najczęściej występują 2 przyczyny.

Po pierwsze jest to atak patogenów zewnętrznych nazywany „atakiem Gorącego Wiatru”, który mówiąc bardzo ogólnie przejawia się jako stan zapalny w obszarze m. in. gardła. Niestety z powodu nieodpowiedniego wcześniejszego odżywiania dziecka często przechodzi on w anginę czy zapalenie ucha. Infekcja taka przeleczona antybiotykami najczęściej przechodzi w stan przewlekły zwany w TCM „Przetrwałym Patogenem”, który nie wydalony z ciała czyha w ukryciu by zaatakować po niedługim czasie ponownie. Jest to druga najczęstsza przyczyna pojawiającego się nagle bólu gardła.

Chińscy lekarze dziwią się, że dzieci na zachodzie tak często chorują na anginę, zapalenie ucha czy oskrzeli. W Chinach te dolegliwości nie są chorobami wieku dziecięcego. Pewnie to stwierdzenie pojawiać się będzie w wielu moich wpisach ale musimy o tym pamiętać – dziecko to nie mały dorosły i wymaga odpowiedniego traktowania, a w szczególności odpowiedniego odżywiania ponieważ jest ono podstawowym czynnikiem budowania zdrowia.

„Atak Gorącego Wiatru” daje pewne charakterystyczne objawy, a właściwa diagnoza, którą możemy dokonać my sami i wczesne reagowanie może uchronić przed rozwinięciem choroby.

Objawy:

nagły początek, awersja do wiatru, wysoka gorączka, lekkie dreszcze, ból gardła, czerwone gardło i uczucie pragnienia, powiększone źrenice,

wystąpić może również kaszel, zablokowany nos, czerwone spuchnięte oczy oraz ból głowy.

 

Warto obejrzeć język dziecka. Przy ataku „Gorącego Wiatru” zaobserwujemy czerwony koniuszek i brzegi języka. Mogą wystąpić czerwone kropki na jego ciele, co świadczyć będzie o tym, że patogen gorąca przetrwał w organizmie od czasu poprzedniej infekcji.

Co zatem robić w początkowym stadium bólu gardła?

Podajemy dziecku do picia herbatkę z mięty i kwiatu bzu czarnego (co 2 godziny) na przemian z naparem z kocimiętki.

Napar z liści mniszka lekarskiego.

Woda z cytryną i miodem – zapobiegnie odwodnieniu w przypadku wysokiej gorączki.

Przechodzimy na dietę alkalizującą, żeby uchronić przed rozwinięciem się anginy. Podajemy dziecku rozgotowaną kaszę jaglaną z dodatkiem gotowanych warzyw lub congee ryżowe z oczyszczonego słodkiego ryżu.

Włączamy sproszkowane algi morskie np. chrolellę, która silnie detoksykuje i jest zimna termicznie.

Zbijamy temperaturę masażem Gua Sha (masaż na przebiegu meridianu Pęcherza Moczowego od łopatek w dół do pośladków) oraz masażem tuiny pediatrycznej, które dają naprawdę natychmiastowe efekty. Spróbuję nagrać pokazowy filmik dotyczący zbijania temperatury za pomocą tuiny.

Uwaga! W początkowej fazie ataku Gorącego Wiatru nie schładzamy dziecka zimnymi okładami. Zamkną one pory ciała i uniemożliwią wypocenie patogenu tylko zamkną go w głębszych warstwach ciała.

[notification type=”info”]Uwaga: Dużymi literami napisane są pojęcia pochodzące z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i nie znaczą tego samego w nomenklaturze zachodniej np. „Śledziona” to nie narząd anatomiczny tylko obieg czynnościowy.
Zawarte we wpisach zalecenia choć skuteczne są ogólne. TCM traktuje każdego pacjenta indywidualnie dlatego niemożliwe jest ułożenie jednej wystandaryzowanej diety idealnej dla każdego.[/notification]

Jak radzić sobie z pierwszymi objawami bólu gardła u dziecka?
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+

Jak radzić sobie z pierwszymi objawami bólu gardła u dziecka?

Share This